Ana Sayfa

Lise

BİLİM VE TEKNOLOJİ ALANINDA RADİKAL FARKI

Radikal Okullarında eğitim bir anlamda hayal etmekle başlar. Hayallerin gerçeğe uzanan yolculuğunda biz öğrencilerimizin araştırma, merak, sorgulama, problem çözme yetilerini geliştirmek için çabalarız. Öğrencilerimiz araştırarak, deneyler yaparak Fizik, Kimya, Biyoloji derslerinde uzman kadromuzla birlikte tam öğrenmeyi gerçekleştiririz. Öğrencilerimiz ulusal ve uluslararası projelerde yer alırlar. Radikal okulları son teknolojik donanıma sahip laboratuvarlarında öğrencilerine yeni deneyimler kazanmalarını sağlar. STEM, Science, Technology, Engineering ve Math (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) eğitim sistemini ortaokuldan başlayıp liseye kadar taşır. STEM eğitimi ile öğrencileri destekler ve lise eğitimi süresince STEM eğitimini etkin bir şekilde uygulamayı başarır.

YKS NEDİR?

 Yükseköğretim Kurumları Sınavı yani kısa hali ile YKS sistemi; 3 oturumdan oluşmaktadır. 1.oturum Temel Yeterlilik Testi yani kısa hali ile TYT, 2.oturum Alan Yeterlilik Testi yani AYT, son olarak 3.oturum ise Yabancı Dil Testi YDT. Sınavların hepsi bir hafta sonu içerisinde yapılıp tamamlanmaktadır.

TYT sınavında 40 Temel Matematik, 40 Temel Türkçe, 7 fizik, 7 kimya, 6 biyoloji ayrıca 5 din, 5 felsefe, 5 tarih ve 5 coğrafya olmak üzere toplam 120 soru sorulur. Bu sınavda genel olarak 9 ve 10. sınıf konularından sorular çıkar. Bu yüzden 9 ve 10. Sınıf eğitim sistemimizde özel randevulu dersler, istasyon dersleri, soru çözüm derslerinin önemini tekrar hatırlatmak isteriz.

TYT sınavından sonra ise alan sınavları yani AYT ve YDT sınavları karşımıza çıkıyor. AYT sınavı TYT sınavından 1 gün sonra yapılmaktadır. AYT’de 40 soru Matematik, 40 soru Fen Bilimleri, 40 soru Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 ve 40 soru Sosyal Bilimleri 2 testi çıkar. YDT sınavında ise 80 yabancı dil sorusu sorulacak.

 

TYT Baraj Puanı Kaçtır?
YKS 2022 için baraj puanı uygulaması olmayacak. Bu yıl yapılacak olan tercihlerde adayların 150 ve 180 olan baraj puanlarını geçme zorunluluğu bulunmuyor. Her yıl olduğu gibi bu yılki YKS puanında ilgili puan türlerinde ortaöğretim başarı puanı da eklenerek yerleştirme puanı hesaplanacak.

TYT puanı ile 4 yıllık lisans bölümleri tercih edilebilir mi?
Hayır. TYT puanı ile 2 yıllık ön lisans ve açık öğretim bölümlerini ve özel yetenek sınavlı bölümleri tercih edilebilir.

TYT sınavında hangi testlerden sorumluyuz? Hangi testleri çözmeliyiz?
TYT sınavında çözeceğimiz her soru puan kazandıracaktır. Puan türüne özel çözmemiz gereken bir test yoktur. Tüm testler TYT puanını yükseltecektir. Fakat puanınızın hesaplanması için Türkçe veya Matematik testlerinin birinden en az 0.5 net yapmamız gerekmektedir.

AYT sınavında aldığınız puan TYT puanınızı etkiler mi?
AYT sınavında alınan puan TYT puanını etkilemez. Yani 2 yıllık bir bölüm tercih etmek istiyorsak fakat AYT sınavına da girmek istiyorsak kendimizi denemek için AYT sınavına girebiliriz. TYT puanımız değişmeyecektir.

Yetenek sınavları için TYT sınavı yeterli olur mu?
Yetenek sınavı gerektiren bölümler için ilk oturum olan TYT sınavına girip istediğimiz bölüm için geçerli puan almamız yeterli olacaktır.

Dil bölümüne gitmek isteyen AYT sınavına girmek zorunda mı?
Dil bölümünden tercih yapacak öğrencilerin ilk oturum olan TYT ve son oturum olan YDT sınavlarına girmeleri yeterli olacaktır.

Sayısal öğrencisi Eşit Ağırlık bölümlerini tercih edebilir miyim?
Eğer o puan türünün testlerini çözüp yeterli puan alıyorsa o puan türüne ait bir bölüm tercih edebilir.

Sayısal öğrencileri hangi testlerden sorumlu?
Sayısal öğrencileri 1.oturum olan TYT sınavına ve 2.oturumda bulunan Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden sorumludurlar.

Eşit Ağırlık öğrencileri hangi testlerden sorumlu?
Eşit Ağırlık öğrencileri 1.oturum olan TYT sınavına ve 2.oturumda bulunan Matematik ve Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 testlerinden sorumludurlar.

Sözel öğrenciler hangi testlerden sorumlu?
Sözel öğrenciler 1.oturum olan TYT sınavına ve 2.oturumda bulunan Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 ve Sosyal Bilimler 2 testlerinden sorumludurlar.

11 VE 12. SINIFLARIMIZDA YKS HAZIRLIK SÜRECİMİZ

10. sınıf sonrasında öğrencilerimiz 11 ve 12. Sınıfta okuyacakları alanı seçerler. Öğrencilerimiz alan seçerken eğitim koçlarımız ve rehberlik birimimiz kendileriyle bireysel görüşmeler yapıp doğru tercih yapmalarını sağlarlar. 11. Sınıf ve 12. sınıfta derslerimiz 08:30da başlar 14:40’a kadar devam eder, 14:40-17:30 arası randevulu özel ders sistemimizden ve haftanın iki günü yapılan istasyon derslerinden faydalanırlar. Randevulu özel dersi olmayan öğrenciler zamanlarını öğretmen gözetiminde soru çözümü ve ders çalışma saati olarak değerlendirir. 

Her hafta Cumartesi günleri saat 09:00-11:30 arası Radikal Okulları tarafından belirlenen denemelere katılırlar. 11:45-13:00 arasında yapılan denemelerin çözümlerini öğretmenlerle birlikte yaparlar.

11 ve 12. Sınıflarımız Türkiye çapında yapılan tüm deneme sınavlarına okulumuzda katılırlar.